Nálezce předal středověkou stélu ústeckému muzeu

Ve středu 13. 10. 2021 došlo k předání středověké kamenné stély do sbírky Muzea města Ústí nad Labem. Okolo 500 let staré sochařské dílo, jehož vysekáním si například odsouzenci ve středověku odpykávali část trestu, vyprostil před nedávnem nálezce z novodobého náspu silnice poblíž Milbohova na Ústecku. Vzácná památka v podobě asi 1,2 metru vysokého kamenného sloupku s kruhem na vrcholu s vetknutým křížem se na místo dostala z neznámé lokality při opravě komunikace v 70. letech 20. století.„Na zajímavý kámen mne upozornil kamarád Josef Michalec, který ho zaregistroval už před desítkami let. Zajistil jsem bagr a vyprostili jsme ho. Chtěl jsem jím ozdobit veřejné prostranství v obci Rohatce, ale pak jsem se spojil s ústeckými muzejníky a zjistil, o jak vzácnou památku jde,“ poznamenal nálezce Petr Melen. Muzeum vyhovělo jeho přání a vyhotovilo pro Rohatce zvětšenou sekanou kopii.

Muzejní konzervátor Jiří Belis k tomu použil primitivní nástroje, aby tak na vlastní kůži zároveň vyzkoušel, jaký úkol to pro původního autora představovalo. „Použili jsme obdobný materiál, z něhož je originál, a to žernosecký porfyr. Vybraný kámen z lomu měl 438 kg. Po 17 hodinách klepání kladivem do špičáku, jsem dosáhl finální podoby a pod nohama měl tak 50 kg odpadu,“ popsal náročnost.Původ a přesný účel kamene zůstává zatím pro muzejníky záhadou. Jde o tzv. kruhovou stélu, tedy památku obdobnou známým smírčím křížům. Na rozdíl od nich je ale výskyt typu stély s křížem v kruhu na Ústecku výjimečný. Nefiguruje v žádném dostupném historickém soupisu, které vlastivědci pořizovali už od 19. století.