Nelítostný pravěk – Souboje o přežití v dějinách přírody 19. 2. 2017 – 18. 6. 2017

Výstava „Nelítostný pravěk“ vznikla ve spolupráci Muzea města Ústí nad Labem, Triloparku a Západočeského muzea v Plzni. Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům život v pravěké přírodě od nejstarších prvohor až po čtvrtohory. Na ploše osmi dioramat dává nahlédnout do všedního života vyhynulých tvorů, i jejich soubojů o přežití. Návštěvníci se mohou těšit na živočichy notoricky známé, jakými jsou lev jeskynní, srstnatý mamut či šavlozubec Smilodon v životní velikosti. Nebo na zvířata téměř neznámá jako veleštír Pulmonoscorpius, obří pavouk Megarachne. Někteří známější tvorové jsou zachyceni v netradičních pozicích nebo ztvárněních. Příkladem je obří stonožce podobná Arthropleura v pozici hrozící kobry, nebo drobný dinosaurus Compsognathus, dobře známý ze školních tabulí mistra Zdeňka Buriana, ovšem tentokrát v kabátku z pestrého peří.

Západočeské muzeum v Plzni jakožto spolupořadatel zapůjčilo i mimořádné zkameněliny jakými je například křídlo jediné české Meganeury (obří vážka), či část krunýře Kodymira, což byl nejstarší dravec žijící ve sladkých či poloslaných vodách. Tyto nálezy jsou jediné svého druhu a právem je můžeme tak trochu považovat za „paleontologickou“ Monu Lisu. Netřeba podotýkat, že jsou doplněny i o trojrozměrné rekonstrukce zmiňovaných zkamenělin.

Mimo zmíněné je na výstavě k vidění i obří klepítkatec Acutiramus  s úctyhodnými 2,5 metry délky a zlověstně připravenými klepety. Za pozornost stojí i téměř metrový amonit doplňující předloňské fosilní nálezy, ke kterým došlo v důsledku mimořádně nízkého stavu hladiny Ohře. Trasu geologickými epochami doplňují také další zkameněliny ze sbírek ústeckého muzea, včetně regionálních nálezů, některých dokonce z přímo z města Ústí nad Labem a jeho blízkého okolí (např. mamutí kel nalezený v Tuchomyšli nebo krunýř třetihorní želvy z Varvažova).