česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Poklady nejen z půdy – „Forbes“

Ústečané mohou od nynějška vystavit poklady ze svých domácností v Muzeu města Ústí nad Labem.  Nový cyklus minivýstav v režii návštěvníků „Poklady nejen z půdy“ zahájil údržbář muzea Luděk Nedvěd s prastarým hracím automatem zn. Forbes.  

„Můj prastrýc měl v jižních Čechách před válkou řeznictvím s hospodou a tenhle kuriózní pozůstatek jeho živnosti jsem tam objevil na půdě už jako jedenáctiletý kluk. Později jsem si legendární Forbes odvezl domů na sever Čech,“ popsal příběh exponátu jeho majitel. Přístroj opravil. Původně byl stavěný na prvorepublikové dvacetníky, pasují do něj ale i současné koruny. Házení drobných je prý oblíbená kratochvíle většiny návštěv u Nedvědů.
I návštěvníci mají možnost zkusit štěstí. Vystavovatel dokonce poskytl ke zkoušce zásobu drobáků. Občas se ale stařičká mašina zasekne.

Výherní automaty značky Forbes vynalezl v roce 1925 Josef Vaněk a vyráběl je ve své továrně v Semilech. Slavil s nimi obrovský úspěch, i v zahraničí. Výrobu ukončil v roce 1936 po celoplošném zákazu hazardních přístrojů. Za války se vynálezce a továrník zapojil do odboje a v roce 1943 byl nacisty popraven. Veřejnost může průběžně nabízet své exponáty, z nichž pak muzejníci vyberou nejzajímavější. Samozřejmě přednost mají ty se vztahem k Ústecku. Každý bude vystaven zhruba jeden měsíc.
 
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.