česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Má už muzeum opravdu 700 Střekovů?

Dnešním dnem začíná v Muzeu města Ústí nad Labem soutěž pro děti ve sčítání exponátů s motivem hradu Střekova na výstavě „700x Střekov“.  Muzejníci zároveň naposled rozšířili expozici o zhruba dvacítku nově získaných artefaktů zapůjčených nebo darovaných veřejností, mimo jiné i o dosud největší přírůstek v podobě patrioticky pomalované šatní skříně z pozůstalosti ústeckého vlastivědce a malíře Aloise Komára. Při vernisáži výstavy v srpnu loňského roku nechali muzejníci provokativně jeden ze čtyř výstavních sálů zcela prázdný, jen s nápisem „Vystav tvůj Střekov!“. Chtěli zapojit do tvorby expozice veřejnost. Podařilo se tak vyzískat přes stovku přírůstků a k tomu další více než stovku pro webové stránky www.tvůjstrekov.cz. „Přijímání dalších jsme včera stopli, čímž se počet exponátů definitivně ustálil. Nikdo z nás zatím přesně neví, kolik vyobrazení zříceniny se výstavě nakonec koncentrovalo. Víme jen orientačně, že jsme výstavu začínali se 400 až 500 Střekovy. Ale samozřejmě si to také spočítáme,“ poznamenal kurátor výstavy Martin Krsek. Jeho přáním bylo dosáhnout minimálně počtu 700, čímž by se podařilo naplnit číslovku v názvu výstavního projektu.
I když ta původně odkazovala zejména na nedávné kulaté jubileum. Tolik let si totiž hrad Střekov loni připomínal od první písemné zmínky. Zda se podařilo překonat tuto magickou hranici, či nikoli, by mělo už brzy vyjít najevo. Dětští návštěvníci mají v muzeu připravené sčítací archy a své výsledky pak nechají do 3. března 2020 na pokladně muzea. Kdo všechny vyobrazení hradu správně sečte, nebo se alespoň nejvíce přiblíží správnému výsledku,  bude zařazen do slosování o 50 volných vstupenek na prohlídku hradu Střekov a další střekovské ceny.  Soutěž se koná ve spolupráci s House of Lobkowicz.
Ruina Střekova se svou pohádkovou polohou vysoko nad řekou se řadí k ikonám evropského romantismu. Pro inspiraci se k němu uchylovali přední umělci 19. století jako básníci Theodor Körner či Karel Hynek Mácha, skladatel Richard Wagner anebo malíř Ludwig Richter. Ten proslavil Střekov nejvíce, neboť jeho obraz „Přívoz pod Střekovem“ představuje jedno z nejslavnějších děl německého romantismu.
  

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.