česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Objeveny neznámé ústecké pohádky

Pohádkový pohled do dějin Ústecka skýtá nejnovější přírůstek knihovny Muzea města Ústí nad Labem. Ústecké muzeum získalo darem dosud neznámé vydání pohádek z první poloviny dvacátých let 20. století od místní autorky Elly Wolfrumové, příslušnice význačného průmyslnického rodu. Plánuje pohádky přeložit a znovu vydat, aby mohly bavit i současnou generací dětí v Ústí nad Labem. Dnes dárce podepsal darovací smlouvu a předal vzácný exemplář do muzejní knihovny. „Původně jsem si knížku koupil pro sebe. Renovuji zchátralý zámeček ústeckého bankéře Ludwiga Wolfruma ve Skrytíně a zajímám se o všechny věci, které s touto význačnou postavou souvisí. Dostal jsem tip, že se na jednom německém antikvárním serveru objevila knížka, která podle ex libris pocházela ze soukromé knihovny Ludwiga a jeho ženy Marie. Když jsem v muzeu tuto nabídku konzultoval, zjistil jsem, že mnohem vzácnější než vlastní ex libris je zřejmě samotná knížka, o jejíž existenci neměli ústečtí muzejníci tušení. Proto jsem se rozhodl ji darovat,“ komentoval původ daru Ústečan Martin Hausenblas.
Historická publikace má 43 stran a obsahuje 8 pohádek. Není datovaná, ale vydal ji ústecký nakladatel Rudolf Becker, který ve městě působil v  první polovině 20. století. „Zatím jsme žádný další exemplář ani v  českých, ani zahraničních knihovnách neobjevili. Možná jde o jediný dochovaný kus z malonákladového vydání, které si rodina Wolfrumů vyrobila jen jako soukromou rodinnou památku, ale více nám snad o  autorce i knížce samotné napoví chystaný podrobnější výzkum,“ komentoval význam daru ředitel muzea Václav Houfek. Také s úsměvem konstatoval, že „zvlášť pěkná je titulní ilustrace od autorky knížky s motivem trpaslíka, podle toho se hned pozná, že jde o pohádky z Ústecka.“

Dar již má v rukou muzejní restaurátorka, neboť knížka byla napadena plísní a vypadávají z ní některé listy. „Potěšilo by mě, kdyby knížka nezapadla v hlubinách muzejní knihovny, proto jsem se také zavázal zaplatit překlad z německého originálu,“ dodal Martin Hausenblas. Pokud práce na překladu začnou včas, tak by mohlo muzeum představit v září první dvě nebo tři přeložené pohádky na veřejném čtení jako dárek ústeckým dětem do nového školního roku.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.