česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Zbraň lovce tváří tisíců Ústečanů

Historický salónní fotoaparát Globica je nejnovějším přírůstkem sbírek Muzea města Ústí nad Labem. Jeho objektiv zvěčnil velkou část obyvatel města u příležitosti svateb, narozenin a jiných slavnostních událostí. Ovládal ho v ateliéru ve Vaníčkově ulici přívětivý fotograf Eduard Majer, který by se právě letos dožil 100 let.

„Éda byl v Ústí legendou. Fotil mě, když jsem šel na vojnu, i moji svatbu. Později mě jako mladšího kolegu učil kolorovat černobílé fotografie. Když jsem po jeho smrti získal tento foťák, zkusil jsem si také udělat pár snímků, ale spíš jsem ho používal jako stylovou rekvizitu ve svém ateliéru,“ podotkl známý ústecký fotograf Petr Berounský, který aparát po více než dvaceti letech přepustil muzeu.


Stroj byl vyroben v NDR cca v roce 1960. Muzeum chce nového exponátu se silným příběhem využít ke zmapování ateliérové tvorby i soukromého osudu oblíbeného „lovce tváří“ Édy Majera. Vyzývá Ústečany, aby provětrali rodinná alba a zasílali své fotografie, které mají na zadní straně razítko s adresou ateliéru Vaníčkova 13. „Zmínil jsem se před rodiči o Majerovi a po chvilce hledání jsem držel svůj snímek z roku 1975 s umělým dortem, na němž plála jedna svíčka. Maminka vzpomínala, jak zázračně uměl zajistit, aby se děti na fotkách vždy usmívaly,“ poznamenal vedoucí historického oddělení a kurátor sbírky techniky Martin Krsek.
   
Zaslané snímky, ideálně se vzpomínkou na okolnosti focení v Majerově ateliéru, bude muzeum publikovat na internetu a připraví tak pro veřejnost netradiční on-line výstavu v době, kdy je kvůli koronavirové pandemii nuceně uzavřené.


Fotografie posílejte na email krsek@muzeumusti.cz nebo osobně či poštou na adresu Muzeum města Ústí nad Labem, Martin Krsek, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem 40001 (vždy uveďte zpáteční adresu či telefon pro vrácení snímku po naskenování).

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.