česky  |  deutsch  |  english
   hledat

CYKLUS PŘEDNÁŠEK „CESTY DO MINULOSTI 2019“

24. dubna 2019 (středa) v 17.00
Čtvrtá přednáška cyklu „SCHICHTOVA EPOPEJ – NÁZORNÝ PRŮVODCE ČESKOU HISTORIÍ“

Téma:
Nevyzpytatelný Albrecht z Valdštejna – muž mnoha tváří.

Přednáší: Mgr. Jana Hubková Ph.D. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Vstupné 20 Kč

Albrecht z Valdštejna,jenž si zvolil heslo INVITA INVIDIA (Závisti navzdory), byl pozoruhodnou osobností celoevropského významu.Bezprostředně po své tragické smrti se stal předmětem pozornosti historiků, spisovatelů, dramatiků, pamfletistů i výtvarných umělců bez ohledu na jejich národnost. Tento zájem ještě vzrostl koncem 18. století zásluhou dramatické trilogie Friedricha Schillera a nevymizel ani v následujících staletích.
Nepřehlédnutelný generalissimus nemohl chybět ani v koncepci Schichtovy epopeje. Námětu se ujal mladý malíř Richard von Marientreu (1902-1991) a zobrazil vjezd velkého vojevůdce do slavnostně vyzdobeného města Chebu. Kompozice i charakter scény však prozrazují, že se nemohlo jednat o ten osudný poslední příjezd do města, kde ho nakonec dostihla smrt.

Čtvrtá přednáška cyklu představí pestrý život protagonisty této přednášky, který byl záhadou již pro své současníky.Vévoda frýdlantský, meklenburský a zaháňský i kníže hlohovský, jenž důvěřoval horoskopům avyznačoval se mimořádným úsilím za každou cenu uspět, se vedle role válečného podnikatele a člena podvodného mincovního konsorcia projevil i jako hospodář, vydavatel vlastních dobrých mincí, stavebník a mecenáš, který ukázal, že když řinčí zbraně, nemusí zcela nutně mlčet i múzy.
 
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.