česky  |  deutsch  |  english
   hledat

HISTORIE NEOBYČEJNÉ TUŽKY

13. 9. - 16. 11. 2017
Všichni už jsme mockrát drželi v ruce tužku. Dokonce i ti nejmenší už vědí, že to uprostřed (ať už černé nebo barevné) píše a kreslí. Ale co vlastně o tužce jinak můžeme říct? Na všechny tyto otázky odpovídá výstava Historie neobyčejné tužky, která vznikla v Mostě v dílně Woodmaid pod taktovkou Blanky Techlovské. Výstava provede návštěvníka stručnou historií písma a psacího náčiní až k vynálezu grafitové tužky. Dalším nosným tématem je historie rodu Hardtmuthů a vývoj společnosti Hardtmuth KOH-I-NOOR, která je zároveň partnerem výstavy.
Na konci 18. století lisoval Josef Hardtmuth umělá jádra tužek vyrobená z jílu, práškového grafitu, sazí a organického pojiva. Různým obsahem jílu a stupněm vypálení získával jádra rozdílné tvrdosti. Svůj objev si nechal patentovat a bývá často označován za vynálezce dnešní tužky. Ona totiž tužka vypadá těch dvě stě let vlastně pořád stejně.

Tedy alespoň ta běžná. Své o tom ví Emanuel Petráň, který sbírá tužky již několik desetiletí a nashromáždil neuvěřitelné množství různě velkých, zbarvených a jinak raritních tužek. Část jeho sbírky je k vidění i na výstavě. Najdou se tu tužky s vyobrazením státníků i dopravních značek, tužky, které se ani nevejdou do výtahu, tužky ovoněné, ohnuté, ve tvaru pistole, s třpytkami, tužky vydané k volbě prezidenta, mistrovství světa ve fotbale, reklamní a desítky dalších.
V rámci výstavy si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak se tužky počítají a vyrobit si vlastní tužku.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.