česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Již 140 let

3. 9. - 12. 2. 2017
Před 140 lety rozhodla valná hromada Živnostenského spolku o založení muzea. Ústí se tak přidalo k několika dalším městům v severozápadních Čechách, která se mohla pochlubit vlastním muzeem. Ještě v průběhu roku 1876 se dokonce podařilo pro veřejnost otevřít první výstavu.  Tímto počinem se začala psát dlouhá historie ústeckého muzea. Nově vzniklé muzeum si nejprve muselo najít cestu k návštěvníkům, kolikrát zkomplikovanou častým stěhováním, nevyhovujícími výstavními prostorami či nedostatkem financí. Jedním z důležitých mezníků bylo přestěhování muzea v roce 1919 do zámku v Trmicích, který městu Ústí nad Labem věnovala ústecká podnikatelská rodina Wolfrumů.
Zpočátku byly vystaveny všechny sbírkové předměty, jak ale jejich počet rostl, bylo nutné hledat i další prostory pro jejich deponování. Odlehlá poloha Trmic a zároveň postupné chátrání zámku znamenaly, že muzeum po několika desetiletích opět muselo shánět místo pro vybudování stálých expozic. Další etapa začíná možností vystavovat v budově bývalé školy na okraji Lidického náměstí. Muzeum postupně rozšiřuje svoje badatelské aktivity, nabízí návštěvníkům muzejně pedagogické programy i kulturní akce. Na začátku 90. let nakonec zcela opouští trmický zámek.

Historie se však začíná znovu opakovat, když je nutné opravit i budovu na Masarykově třídě a muzeum se opět stěhuje. Tentokrát vše ale končí šťastně. Po rekonstrukci se sbírky i muzejníci vracejí a návštěvníky zvou do nových reprezentativních prostor.
Výstavou ke 140. výročí založení muzea chceme trochu zavzpomínat na proběhlé výstavy a prezentace, ale také vzdát hold našim muzejnickým předchůdcům, jejichž obětavá práce je pro nás velkou inspirací. Při instalaci výstavy jsme využili dochovaný původní výstavní fundus i dobové plakáty a fotografie.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.